| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 11A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 800V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 3.9V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 2.1V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | 20V |
| Marking Code | 11N80C3 |
| Mounting | THT |
| Package | TO220 |
| Type of mosfet | N-Channel |
SPA11N80C3; Transistor; MOSFET;N Channel; 800V; 11A; 34W; TO220; 11N80C3
- Ref: ESA03795-0003
- Manufacturer: INFINEON (IRF)
- Ref. Manufacturer: SPA11N80C3
Stock: 3
-
3.038€
- Ex Tax: 2.470€

