| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 2A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 600V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 4V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 2V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ± 10V |
| Marking Code | FUC20 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-251 |
| Type of mosfet | N-CH |
IRFUC20; MOSFET Transistor; N Channel, 2A; 600V; TO-251; FUC20
- Ref: ESA03795-0009
- Manufacturer: Vishay
- Ref. Manufacturer: IRFUC20
Stock: 2
-
0.975€
- Ex Tax: 0.793€

