| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 200 mA |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 60 V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 3 V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 0.8 V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ± 20 V |
| Marking Code | 2N7000 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-92 |
| Type of mosfet | N |
2N7000-DIO Transistor: N-MOSFET; unipolar; 60V; 0,2A; 0,35W; TO92
- Ref: ESA02502-0006
- Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
- Ref. Manufacturer: 2N7000-DIO
Stock: 8
-
0.572€
- Ex Tax: 0.465€

