| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 80A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 75V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 4V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 2V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ± 20V |
| Marking Code | P75NF75 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-220 |
| Type of mosfet | N-CH |
STP75NF75 MOSFET, N Channel, 80 A, 75 V TO-220
- Ref: ESA02029-0003
- Manufacturer: ST MICROELECTRONICS
- Ref. Manufacturer: STP75NF75
Stock: 13
-
2.654€
- Ex Tax: 2.158€

