| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 6A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 600V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 4V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 2V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ± 30V |
| Marking Code | K3562 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-220F |
| Type of mosfet | N-CH |
2SK3562 MOSFET Transístor, N Channel, 6 A, 600 V, 1.25R
- Ref: ESA02068-0005
- Ref. Manufacturer: 2SK3562
Stock: 1
-
3.374€
- Ex Tax: 2.743€

