| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | - 42A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | - 55V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | - 4V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | - 2V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ± 20V |
| Marking Code | F4905S |
| Mounting | SMD |
| Package | TO-263 / D2PAK |
| Type of mosfet | P-CH |
MOSFET IRF4905SPBF, P-CH, -55V, 42A, TO - 263 / D2PAK
- Ref: ESA02068-0006
- Ref. Manufacturer: IRF4905SPBF
Stock: 4
-
7.883€
- Ex Tax: 6.409€

