| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | - 12A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | - 60V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | - 4V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | - 2V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ± 20V |
| Marking Code | NT2955G |
| Mounting | SMD |
| Package | TO-252 / DPAK |
| Type of mosfet | P-CH |
NTD2955G MOSFET Transístor, P Channel, -12 A, -60 V, 0.155 ohm, -10 V
- Ref: ESA02068-0045
- Ref. Manufacturer: NTD2955G
Stock: 2
-
0.871€
- Ex Tax: 0.709€

