| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 5.6A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 100V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 4V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 2V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ± 20V |
| Marking Code | IRF51 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-220AB |
| Type of mosfet | N-CH |
IRF510PBF MOSFET, N Channel, 100V 5.6A, 0.54ohm TO-220AB
- Ref: ESA02120-0003
- Manufacturer: Vishay
- Ref. Manufacturer: IRF510PBF
Stock: 10
-
1.046€
- Ex Tax: 0.850€

