| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 14A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 100V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 4V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 2V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ± 20V |
| Marking Code | IRF530 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-220 |
| Type of mosfet | N-CH |
IRF530, N-Channel Enhancement-Mode Silicon Gate Cmos Power Field Effect Transístor, TO-220
- Ref: ESA02460-0510
- Ref. Manufacturer: IRF530
Stock: 1
-
0.541€
- Ex Tax: 0.440€

