| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 62A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 30V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 2.35V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 1.35V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ± 20V |
| Marking Code | IRLB8721 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-220AB |
| Type of mosfet | N |
IRLB8721PBF Transistor: N-MOSFET; unipolar; logic level; 30V; 62A; 65W; TO220AB
- Ref: ESA02666-0006
- Manufacturer: INFINEON (IRF)
- Ref. Manufacturer: IRLB8721PBF
Stock: 10
-
0.927€
- Ex Tax: 0.754€

