| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 60A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 60V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 2.5V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 1V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ± 15V |
| Marking Code | B60NF06L |
| Mounting | SMD |
| Package | TO-263 / D2PAK |
| Type of mosfet | N-CH |
STB60NF06LT4, N-CH, 60V, 60A, TO-263/D2PAK
- Ref: ESA02768-0002
- Manufacturer: ST MICROELECTRONICS
- Ref. Manufacturer: STB60NF06LT4
Stock: 4
-
1.727€
- Ex Tax: 1.404€

