| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 20A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 100V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 2V5 |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 1V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ±15V |
| Marking Code | P20N10 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-220 |
| Type of mosfet | N-CH |
P20N10L MOSFET; N Channel; 20A; 100V; TO-220
- Ref: ESA02883-0033
- Manufacturer: ST MICROELECTRONICS
- Ref. Manufacturer: P20N10L
Stock: 8
-
1.791€
- Ex Tax: 1.456€

