| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | - |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | - |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | –4.5V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | –1.0V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | –57V |
| Marking Code | 2N3958 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-71 |
| Type of mosfet | N-Channel JFET |
2N3958; N-Channel JFET; Dual; –57V; TO-71
- Ref: ESA02891-0003
- Manufacturer: Vishay
- Ref. Manufacturer: 2N3958
Stock: 1
-
5.535€
- Ex Tax: 4.500€

-228x228.jpg)