| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | -2.2A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | -150V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | -5V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | -3V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | 20V |
| Marking Code | 6216PBF |
| Mounting | SMD |
| Package | SO8 |
| Type of mosfet | P channel |
IRF6216PBF; MOSFET; P channel; -2.2A; -150V; SO8; 6216PBF
- Ref: ESA03221-0003
- Manufacturer: INFINEON (IRF)
- Ref. Manufacturer: IRF6216PBF
Stock: 3
-
0.943€
- Ex Tax: 0.767€

