| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 7.2 A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 800V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 5.0V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 3.0V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | 30V |
| Marking Code | FQA7N80 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-3P-5 (MOSFET) |
| Type of mosfet | N |
SMR40200C; module using FQA7N80; MOSFET; N-Channel; 800V; 7.2 A; TO-3P-5
- Ref: ESA02891-0005
- Manufacturer: Fairchild
- Ref. Manufacturer: SMR40200C
Stock: 2
-
24.600€
- Ex Tax: 20.000€


