| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 79A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 150V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 4 V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 2 V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ±20V |
| Marking Code | FDB2532 |
| Mounting | SMD |
| Package | D2PAK |
| Type of mosfet | N |
FDB2532; Transistor: MOSFET N; 150V; 79A; D2PAK;
- Ref: ESA02843-0003
- Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
- Ref. Manufacturer: FDB2532
Stock: 3
-
5.005€
- Ex Tax: 4.069€

