| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 2A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 600V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 4V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 2V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | 30V |
| Marking Code | FQP2N60C |
| Mounting | THT |
| Package | TO-220 |
| Type of mosfet | N-CH |
FQP2N60C MOSFET; N Channel; 2A; 600V; TO-220
- Ref: ESA02883-0021
- Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
- Ref. Manufacturer: FQP2N60C
Stock: 2
-
1.324€
- Ex Tax: 1.076€

