| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 8A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 20V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 8V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 1.5V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | 4.5V |
| Marking Code | FDS6375 |
| Mounting | SMD |
| Package | SOIC-8 |
| Type of mosfet | P Channel |
FDS6375 MOSFET; P Channel; 8A; 20V; 8-SOIC
- Ref: ESA02976-0001
- Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
- Ref. Manufacturer: FDS6375
Stock: 1
-
1.567€
- Ex Tax: 1.274€

