| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 7A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 600V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 4V5 |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 3V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | 30V |
| Marking Code | P9NK60Z |
| Mounting | THT |
| Package | TO-220 |
| Type of mosfet | N-CH |
STP75NF75 MOSFET; N Channel; 7A; 600V; TO-220
- Ref: ESA02883-0019
- Manufacturer: ST MICROELECTRONICS
- Ref. Manufacturer: STP9NK60Z
Stock: 2
-
2.897€
- Ex Tax: 2.356€

