| Capacitor | |
| Body dimensions | 18x5x11mm |
| Capacitance | 15nF |
| Capacitor Type | Polypropylene |
| ESR | - |
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...110°C |
| Operating voltage | 300V AC |
| Pitch | 15mm |
| Terminal type | Radial |
| Tolerance | ±20% |
polypropylene capacitor; Y2; 15nF; 300V AC; 18x5x11mm
- Ref: ESA03795-0010
- Manufacturer: KEMET
- Ref. Manufacturer: R413I215000M1M
Stock: 6
-
0.528€
- Ex Tax: 0.429€

