| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 6.8A / - 4.6A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 30V / - 30V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 2.3V / - 2.3V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 1.3V / - 1.3V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ± 20V |
| Marking Code | P540G |
| Mounting | SMD |
| Package | SO-8 |
| Type of mosfet | Dual N/P-CH |
IRF9389TRPBFCT-ND Mosfet Array N and P-Channel 30V 6.8A, 4.6A 2W Surface Mount 8-SO
- Ref: ESA02400-0027
- Ref. Manufacturer: IRF9389TRPBFCT
Stock: 6
-
0.656€
- Ex Tax: 0.533€

