| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | -15 mA |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | - |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 8.0V (cutoff) |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | - |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | 20V |
| Marking Code | 2N3820 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-92 |
| Type of mosfet | P-Channel |
2N3820, P-Channel General Purpose Amplifier, TO-92
- Ref: ESA02460-0507
- Ref. Manufacturer: 2N3820
Stock: 3
-
1.081€
- Ex Tax: 0.879€

