| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 160A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 60V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 4V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 2V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | 3V |
| Marking Code | IRFB3306 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-220AB |
| Type of mosfet | N Channel |
IRFB3306; N Channel mosfet; THT; TO-220AB; 60V; 160A
- Ref: ESA03067-0001
- Manufacturer: INFINEON (IRF)
- Ref. Manufacturer: IRFP3306PBF
Stock: 3
-
1.562€
- Ex Tax: 1.270€

