| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 6.2A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 600V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 4V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 2V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ± 30V |
| Marking Code | IRFBC40 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-220 |
| Type of mosfet | N-CH |
IRFBC40APBF Power MOSFET, N Channel, 6.2 A, 600 V, 1.2 ohm, 10 V, 4 V
- Ref: ESA02068-0044
- Ref. Manufacturer: IRFBC40APBF
Stock: 1
-
2.574€
- Ex Tax: 2.093€

