| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 110A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 55V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 4V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 2V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ± 20V |
| Marking Code | IRF3205 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-220 |
| Type of mosfet | N-CH |
IRF3205, Hexfet® Power Mosfet, TO-220
- Ref: ESA02460-0512
- Ref. Manufacturer: IRF3205
Stock: 3
-
2.595€
- Ex Tax: 2.110€

