| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 3A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 800V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 5V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 3V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ±30% |
| Marking Code | 4N80KS |
| Mounting | THT |
| Package | TO-220 |
| Type of mosfet | N-CH |
STP4N80K5 MOSFET; N Channel; 3A; 800V; TO-220
- Ref: ESA02883-0025
- Manufacturer: ST MICROELECTRONICS
- Ref. Manufacturer: STP4N80K5
Stock: 4
-
2.239€
- Ex Tax: 1.820€

