| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | 7A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | 160V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | 1,45V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | 0,15V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ±15V |
| Marking Code | K1058 |
| Mounting | THT |
| Package | TO-3P |
| Type of mosfet | NPN |
K1058; N-Channel Mosfet; TO-3P; 160 V; 7A; TO-3P
- Ref: ESA02887-0025
- Manufacturer: Renesas
- Ref. Manufacturer: 2SK1058
Stock: 2
-
17.045€
- Ex Tax: 13.858€

