| Mosfet | |
| Drain current [ Id ] | - 18.5A |
| Drain-Source voltage [ Vds ] | - 60V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) max] | - 2V |
| Gate-Source voltage [ Vgs(th) min] | - 1.5V |
| Gate-Source voltage [ Vgs ] | ± 20V |
| Marking Code | NTB560PG |
| Mounting | SMD |
| Package | TO-263 / D2PAK |
| Type of mosfet | P-CH |
NTB5605PT4G MOSFET, P-CH, -60V, -18.5A, TO-263/D2PAK
- Ref: ESA02474-0014
- Ref. Manufacturer: NTB5605PT4G
Stock: 3
-
2.015€
- Ex Tax: 1.638€

